تابه حال صاف کردن مو به روش برزیلی رو امتحان کردین؟ این روش به نام کراتینه کردن مو هم شناخته می شه. به تصاویر قبل و بعد از کراتینه کردن مو نگاه می کنین. بررسیای موجود در مورد کراتینه کردن مو رو می خونین و فکر می کنین این بهترین روش واسه صاف کردن موست. اما فراموش نکنین که می تونه صدمات جدی به سلامت موی شما وارد کنه. این نوشته رو بخونین تا با این روش آرایش مو و مضرات اون بیشتر آشنا شید.

 

کراتین چیه؟ کراتین پروتئینیه که مو، ناخنا و پوست رو به وجود میاره. کراتینه کردن فولیکولای آسیب دیده مو رو بازسازی می کنه. در آخر مواتون نرم و صاف می شن.

خیلی هم خوبه، ولی در آخر باید بدونین که خیلی از اجناس صاف کننده ی مو مقدار زیادی فرمالدهید دارن. به همین دلیله که خیلی از کشورا (اتحادیه ی اروپا و کانادا) این درمانا رو ممنوع کردن.

کراتینه کردن مو و مشکلات خطرناک اون آموزشی

آمریکا این اجناس رو ممنوع نکرده، ولی سازمان فدرال سلامت و امنیت شغلی (OSHA) درباره اون اخطار سلامتی منتشر کرده. وب سایتی هست که در مورد مضرات درمان برزیلی مو به مردم اخطار می ده.

به چه دلیل؟ آرایشگران و آرایشگاه داران شکایت کردن که وقتی با مواد صاف کننده ی مو کار می کنن، دچار مسمومیت با فرمالدهید شدن. OSHA در این مورد تحقیقاتی انجام داده که نشون داده، مقادیر زیادی فرمالدهید در هوای آرایشگاها و مواد صاف کننده ی کراتینه ی برزیلی وجود دارن. حتی در مواردی که روی بسته مواد صاف کننده ی مو نوشته بدون فرمالدهید، این ادعا حقیقت نداره. همه مواد صاف کننده ی مو شامل مقادیر زیادی فرمالدهید هستن.

درمان کراتین هزینه زیادی داره، ولی خطرات اون واسه سلامتی خیلی بیشتره؛ به ویژه اگه این مواد شامل فرمالدهید باشن. حتما هم نباید واسه داشتن موی قشنگ سلامتی خود رو به خطر بندازین. روشای مؤثر زیادی هستن که به کمک اونا می تونین به شکل طبیعی ظاهر موی خود رو بهتر کنین. مثل ی این روش ها میشه به استفاده از ویتامینا و ماسک مو اشاره کرد.

کراتین چیه؟

کراتینه کردن مو و مشکلات خطرناک اون آموزشی

کراتین در بدن آدما پروتئینی با ساختار فیبریه که در موها، ناخنا و در بافت اپیتلیوم (بافت پوششی) پوست هست. کراتین در بخشایی از بدن حیوانات هم هست. مثلا سُما، شاخا، پشم و پرهای اونا پر از کراتین هستن.

به زبون ساده تر کراتین یکی از اجزای سازنده موا، ناخنا و پوست ماست. بعضی از شکلای جور واجور کراتین فعالیتای سلولی لازم مثل تولید پروتئین و رشد سلولی رو تنظیم می کنه.

دو نوع پروتئین کراتین هست: کراتین آلفا و کراتین بتا. کراتینی که در پوست و مو پیدا می شن از نوع آلفا هستن. ویژگی مشخص کراتین اینه که مقادیر زیادی سیستین داره. سیستین یه جور سولفورِ شامل آمینواسیده. موی آدم تقریبا ۱۴ درصد سیستین داره.

نوع دیگری ماده طبیعی هست که از نظر سختی مثل با بافت کراتینهه؛ این ماده طبیعی کیتین نام داره. کیتین استخوان بندی خارجی خرچنگ، میگو و حشرات رو تشکیل می ده. کراتین هم یکی از مواد تشکیل دهنده ی لازم و قوی موای ماست.

کراتینه کردن واسه موهای شما ضرر داره؟

کراتینه کردن مو و مشکلات خطرناک اون آموزشی

صاف کردن مو به روش برزیلی روشی نیمه دائمی واسه صاف کردن موست. در این روش از اتوی مو استفاده می شه تا محلول کراتین مایع و یه جور مایع نگه دارنده به مو تزریق شه. این نوع صاف کردن مو معمولا در آرایشگاه انجام می شه. تموم این مراحل ۹۰ دقیقه یا بیشتر طول می کشه، ولی این زمان ممکنه بسته به بلندی مو بیشتر هم باشه.

نتیجه کراتینه کردن معمولا تا سه ماه روی مو باقی می مونه. باید بدونین اگه موهای صاف و نازکی دارین، حتی فکر کراتینه کردن رو هم نکنین. «افراد ایده آل» واسه کراتینه کردن، افرادی هستن که موهای فرفری و کلفت تری دارن.

بزرگ ترین مشکل کراتینه کردن مو به روش برزیلی اینه که بیشتر این مواد شامل فرمالدهید یا مواد تولیدکننده ی فرمالدهید هستن.

مؤسسه ی بین المللی تحقیقات سرطان و مؤسسه ی ملی سم شناسی فرمالدهید رو به عنوان سمای سرطان زا می شناسن. جین هولیهان، معاون رئیس بخش تحقیقات محیطی، در این مورد مصاحبه ای انجام داده. اون در این مصاحبه می گه صاف کنندهای مو خطرات احتمالی زیاد و جدی واسه بدن دارن: «ما ۴۱ آرایشگاه رو بررسی کردیم. نتیجه این شد که تقریبا تموم اونا از مواد صاف کننده ی مو استفاده می کنن. تموم مواد صاف کننده از نوع برزیلی، فرمالدهید آزاد می کنن.»

بدن ما به شکل طبیعی مقدار کمی فرمالدهید تولید می کنه. ولی فرمالدهیدی که از راه تنفس جذب می کنیم خطرناکه. این نوع فرمالدهید در دود سیگار، وسایل گازسوز، اجاقای گازسوز یا هیزمی و آرایشگاهایی که با استفاده از کراتین، مو رو صاف می کنن پیدا می شه. این نوع دوده که نه تنها واسه سلامتی شما، بلکه واسه سلامتی آرایشگر هم خطرناکه.

طبق گفته مرکز کنترل مریضیا (CDC)، حتی بوییدن فرمالدهید می تونه باعث گلودرد، سرفه، خارش چشما و خون دماغ شه. CDC می گه:

کراتینه کردن مو و مشکلات خطرناک اون آموزشی

«فرمالدهید یکی از مواد شناخته شده ی سرطان زاست. بیشترین نگرانی در مورد سرطان بینی و گلوست. تحقیقات علمی هنوز نشون نداده ان که فرمالدهید چقدر می تونن در بروز سرطان موثر باشن، اما هرچقدر سطح فرمالدهید و مدت تماس با اون بیشتر باشه، میزان سرطان زایی اونم بیشتر می شه. حتی اگه میزان فرمالدهید در هوا اون قدر کمه که فرد چیزی حس نمی کنه بازم خطر ابتلای اون به سرطان هست.»

جدا از اینکه سرطان، تماس دراز مدت با فرمالدهید می تونه موجب آسیب سیستم عصبی مرکزی هم شه. این آسیبا شامل افزایش دچار شدن به سردرد، افسردگی، تغییر ایجاد وخو، بی خوابی، بدخلقی، کاهش تمرکز و کاهش تندوتیزی، حافظه و تعادل می شن.

تحقیقات علمی نشون دادن مردانی که به خاطر شغل خود معمولا در خطر فرمالدهید قرار دارن، نسبت به بقیه افراد سه برابر بیشتر احتمال داره که به ALS (مریضی لو گرینگ) گرفتار شن.

مؤسسه ی بین المللی تحقیقات سرطان به زنان باردار یا کسائی که سعی می کنن باردار شن پیشنهاد می کنه در طول زمان بارداری موهایشان رو کراتینه نکنن. مرکز کنترل و پیشگیری از مریضیا اعلام کرده، تماس با فرمالدهید می تونه باعث مشکلاتی در باروری و سقط جنین شه.

تماس همیشگی با فرمالدهید به این معنیه که آرایشگران بیشتر تحت اثر مشکلات جانبی کراتینه کردن مو قرار دارن. به خاطر این که این افراد همیشه موها رو به این روش صاف می کنن. ولی چون شما سالی یکی دو بار این کار رو انجام میدید به این معنی نیس که تحت اثر آثار سوء این مواد قرار نمی گیرین، چون فورا یا در عرض چند ماه اثرات فرمالدهید رو احساس نمی کنین. آب ریزش و سوزش چشما، خارش گلو و خون دماغ شدن مثل علائم اثر فرمالدهید هستن. ممکنه به محض تماس با این مواد این علائم رو ببینین. اگه به آسم، برونشیت یا هر مریضی تنفسی دیگری گرفتار هستین، شاید به این مواد حساس تر هم میشید. چون فرمالدهید به مجاری تنفسی آسیب میرسونه و تنفس رو سخت تر می کنه. اگه مریضی طولانی هم دارین ممکنه آسیب پذیرتر باشین.

این اثرات وقتی از آرایشگاه خارج میشید از بین نمی رن. هر بار که از وسایل آرایش مو، مثل سشوار یا اتوی مو در خونه استفاده می کنین، گازهای سمی در خونه آزاد می شن.

با اینکه ممکنه در درازمدت در برابر این اثرات مقاوم شید، ولی صدمات اونا روی سلامتی شما هنوز ادامه دارن. در حالی که بدن تون با این آثار جنگ می کنه، ممکنه بیشتر به حساسیت گرفتار شید.

محلول صاف کننده ی موی برزیلی شاید بیشتر از میزان مجاز فرمالدهید داره. در آمریکا بیشترین میزان مجاز فرمالدهید در اجناس آرایشی کمتر از ۲/۰ درصده.

در مورد ۱۰ محصول صاف کننده ی موی جور واجور تحقیقی انجام شده. در این تحقیق هفت تا از اونا بیشتر از حد مجاز فرمالدهید دارن. در این هفت مورد، میزان متوسط فرمالدهید ۴۶/۱ درصده که خیلی بیشتر از میزان مجازه. این به این معنیه که کارکنان آرایشگاه و مشتریان منظم در خطر میزان غیرمجازی از فرمالدهید هستن.

کراتینه کردن مو و مشکلات خطرناک اون آموزشی

حتی اگه با استفاده از محلول برزیلی موهاتون رو صاف می کنین، اگه آرایشگاه شما این کار رو به شکل عادی انجام می ده، در خطر این بخارها قرار دارین. سازمان بهداشت و امنیت شغلی گزارش می ده میزان فرمالدهید هوا در آرایشگاهایی که مو رو صاف می کنن، بیشتر از حد مجازه.

تحقیق دیگری نشون می ده در طول مدت صاف کردن مو به روش برزیلی سطح فرمالدهید به مقادیر آسیب زایی واسه آرایشگران و مشتریان می رسه. و حتی موادی که «بدون فرمالدهید» هستن، بعدا تبدیل به فرمالدهید می شن.

محلولای بدون فرمالدهید هم خیلی سالم نیستن. اخیرا مردم متوجه شدن که فرمالدهید موجود در مواد کراتینه مو واسه سلامتی خطرناکه. واسه همین شرکتا نسخه های «بدون فرمالدهید» اجناس خود رو تهیه کردن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   کربوهیدرات چیه و چه نقشی در سلامت بدن داره؟

این شرکتای معمولا به جای فرمالدهید از متیلین گلیکول استفاده می کنن. ولی متیلین گلیکول هم وقتی گرما می بینه فرمالدهید آزاد می کنه. شرکت سازنده می تونه ادعا کنه این محصول شامل فرمالدهید نیس. این اصلا حقیقت نداره چون در آخر خطرات اون واسه سلامتی همونا هستن.

تحقیقی در همین مورد روی هفت محصول صاف کننده ی مو انجام شد. از هفت محصول شش تای اونا پنج برابر بیشتر از حد مجاز فرمالدهید دارن. پنج تا از این شش محصول برچسب «بدون فرمالدهید» دارن.

بعضی ایالتا و کشورها صاف کردن مو رو با کراتین ممنوع کردن. به این خاطر که این اجناس سطح خطرناکی فرمالدهید دارن و فروش اونا ممنوعه. الان در سرتاسر آمریکا فروش و استفاده از این اجناس ممنوع نیستن. متأسفانه، خیلی از آرایشگران و مشتریان تا دچار این مشکلات نشن از خطرات کراتینه کردن مو آگاهی ندارن.

جدا از اینکه فرمالدهید و مواد تولیدکننده ی فرمالدهید که موقع صاف کردن روی موی خود می ذارین، از اتوی مو با دمای معمولی ۲۵۰ درجه سانتی گراد هم استفاده می شه. این مقدار گرما می تونه واسه موهای نازک یا موهایی که قبلا هایلایت شده، خطرناک باشه.

افرادی زیادی هستن که به خاطر کراتینه کردن به موهای خود آسیب جدی وارد کردن. اگه می خواید موهای خود رو کراتینه کنین باید خیلی مراقب باشین؛ به ویژه وقتی روشای بهتر و سالم تری هم واسه بهبود بخشیدن به بافت و ظاهر موها وجود دارن.

راه حلای جانشین به جای کراتینه کردن هست؟

کراتینه کردن مو و مشکلات خطرناک اون آموزشی

متأسفانه با اینکه کراتینه کردن مقادیر زیادی فرمالدهید وارد بدن می کنه، ولی این روش هنوزم در آمریکا خیلی محبوبه. در دسامبر ۲۰۱۶ گروه محافظت از محیط زیست و صدای زنان واسه حفاظت از محیط زیست از اداره غذا و دارو (FDA) شکایت کردن. طبق این شکایت اداره غذا و دارو در وظیفه ی خود واسه محافظت از زنان در برابر خطرات به دلیل اجناس صاف کننده ی مو به ویژه اجناس شامل فرمالدهید کوتاهی کرده.

البته تنها وظیفه ی دولت نیس که از مردم در برابر این مواد محافظت کنه. خود شمام می تونین از این اجناس استفاده نکنین. اولین قدم اینه که واسه صاف کردن موی خود از کراتینه کردن به روش برزیلی استفاده نکنین. از آرایشگر خود بپرسید که مو رو کراتینه می کنه یا نه. به این روش می تونین آرایشگاهی رو انتخاب کنین که سلامتی شما و کارکنان خود رو اولویت قرار میدن.

محصول صاف کننده ی موی دیگری هم هست که از موادی به نام سریسین استفاده می کنه. سریسین ماده ایه که از کرم ابریشم به دست میاد. این محصول نتیجه ای مثل با کراتینه کردن برزیلی داره، ولی هیچ ماده سمی در اون موجود نیس.

چه راه حلای طبیعی و آسونی واسه بهبودی مو هست؟

کراتینه کردن مو و مشکلات خطرناک اون آموزشی

راه حلای طبیعی زیادی واسه بهبود بخشیدن به وضعیت موها هست؛ از چیزی که می خورید گرفته تا موادی که هر روز واسه موهای خود استفاده می کنین. ممکنه این موارد به اندازه کراتینه کردن مو مؤثر نباشن، ولی می تونن موهای شما رو بدون هیچ مشکلات جانبی خطرناکی قشنگ کنن.

۱. رژیم غذایی خود رو بهتر کنین

طبق گفته کارشناسان، سلامت مو نشون دهنده ی سلامت بدنه. دیوید بابایی (David Babaii)، متخصص آرایش موهای بازیگران در لس آنجلس می گه: «یکی از مهم ترین نکات اینه که رژیم سالم داشته باشین. این رژیم باید شامل میوه ها و سبزیجات سالم زیادی باشه.»

همین طور باید هر روز پروتئین زیادی در رژیم خود داشته باشین. چراکه این مسئله واسه سلامتی موی شما ضروریه. مو از پایه از پروتئین (کراتین) ساخته شده. پس استفاده از پروتئین موهای شما رو پرپشت و قشنگ می کنه.

جدا از اینکه پروتئین باید آهن زیادی هم در رژیم خود داشته باشین. ویتامین E، مواد معدنی مثل سلنیوم، مس و منیزیم هم می تونن در سلامت مو مؤثر باشن.

۲. از نرم کنندهایی استفاده کنین که شامل کراتین هستن

کراتینه ی مو به روش برزیلی تنها روشی نیس که می تونین به شکل موضعی به موهای خود کراتین بزنین. می تونین شامپوها، نرم کنندها و سرم موهایی بخرین که شامل کراتین هستن. این مواد می تونن وضعیت موی شما رو بهتر کنن.

به طور منظم از این مواد شامل کراتین استفاده کنین. اون وقت می تونین از فواید صاف کننده ، بازسازی کننده و نرم کننده ی اونا بهره ببرین؛ بدون اینکه در خطر مواد مضر صاف کنندهای مصنوعی مو قرار بگیرین. حالا می تونین شامپو و نرم کننده ی خونگی خود رو در خونه بسازین.

۳. از ماسک موهای خونگی استفاده کنین

می خواید خودتون در خونه موهاتون رو کراتینه کنین ولی نمی خواهید در خطر مواد مضر اون قرار بگیرین؟ دستور العملای خیلی خوبی وجود دارن. با استفاده از این دستورالعملا می تونین ماسکای مغذی بسازین که موهاتون رو با استفاده از اون نرم و صاف کنین. این ماسکا ممکنه تأثیری دراز مدت نداشته باشن، ولی باعث می شن موهاتون از قبل نرم تر و نورانی تر باشن.

چند ایده ی عالی:

  • ماسک موی کراتین طبیعی: شامل روغن آرگان یا جوجوبا، آووکادو، روغن آووکادو و بیوتین مایع.
  • درمان پروتئینی ژلاتینه واسه موهای آسیب دیده: شامل ژلاتین، ژلاتین یک پروتئین عالی واسه سلامتی پوست و موست.

مواد خیلی زیادی واسه تهیه ی ماسک مو وجود دارن. اگه احساس خلاقیت می کنین، می تونین مواد مرطوب کننده ی مختلفی مثل روغن زیتون، عسل یا آووکادو رو با مواد پروتئینی مثل تخم مرغ، ژلاتین، شیر پرچرب و ماست ترکیب کنین. این مواد ارزون هستن و می تونین اونا رو در آشپزخانه ی خود پیدا کنین. می تونین روشای خونگی جور واجور رو امتحان کنین تا بهترین ترکیب رو واسه موهای خود پیدا کنین. وقتی این دستور رو پیدا کردین، می تونین به شکل منظم از اون استفاده کنین. در این صورت موهای صاف، زنده و قوی دارین.

۴. واسه افزایش نفوذ مواد نرم کننده، این مواد رو شبا به موهاتون بزنین

کراتینه کردن مو و مشکلات خطرناک اون آموزشی

اگه موهای خشک و شکننده داشته باشین، می تونین درمانای شبونه رو واسه نرم کردن موهاتون امتحان کنین. این درمانا معمولا با روغن آرگان انجام می شن. فقط ۴ تا ۱۰ قطره از اونو کف دست خود گرم کنین و بعد به وسیله اون سر خود رو ماساژ بدین. اونو به تموم موهای خود بمالید، بعد موهای خود رو بپیچونید و یک کلاه استخر روی اون بذارین. گرمای طبیعی بدن شما به وسیله کلاه استخر بین موهاتون حفظ می شه. این کار کمک می کنه روغن بیشتر به موهاتون نفوذ کنه. ضمنا به این روش بالش شمام چرب نمی شه. صبح موهاتون رو مثل همیشه بشورید و اون قدر آب بکشین که آثار روغن از بین برن.

اگه پوست سرتون خشکه یا موهاتون شورهدارند، دو بار در هفته این کار رو تکرار کنین تا شوره ی مو از بین برود.

۵. روغن عصارهای گیاهی رو هم امتحان کنین

 

روغنای گیاهی می تونن سلامتی مو رو بهتر کنن. این روغنا می تونن موها رو سالم تر و قوی تر کنن. اگه موهاتون وزوزی هستن و پوست سر شما متورمه، روغنای گیاهی رزماری، بالا و مریم گلی موها رو کلفت تر می کنن و از تورم پوست سر جلوگیری می کنن.

خیلی از شامپوها شامل روغنای گیاهی هستن. البته استفاده از نرم کننده هم می تونه به شونِه کردن موهای وزوزی کمک کنه و موهای شما رو نورانی تر کنه. البته می تونین بسته به نوع موهاتون با استفاده از روغنای گیاهی در خونه نرم کننده ی مو درست کنین.

۶. از روغن نارگیل واسه حافظت از موهاتون استفاده کنین

 

کراتینه کردن مو و مشکلات خطرناک اون آموزشی

اگه موهاتون رو زیادی داغ کنین می تونین به آسونی به اونا آسیب بزنین. البته روغن نارگیل می تونه کمک کنه تا از موهاتون محافظت کنین. روغن نارگیل از شکنندگی موها جلوگیری می کنه. ضمنا، روغن نارگیل یکی از بهترین مواد واسه نرم کردن موهای وزوزیه. بسته به میزان موهای خود با میزان خیلی کمی (یک چهارم تا یک قاشق چای خوری) شروع کنین. روغن رو در دستای خود گرم کنین. از ریشه تا نوک موهاتون رو بهش آغشته کنین و بعد سشوار بکشین و هر طور که می خواید حالت بدین. فقط کمی بیشتر طول می کشه تا موهاتون خشک شن، ولی با استفاده از روغن نارگیل موها نرم و نورانی و حالت پذیر می شن.

حتی اگه موخوره دارین می تونین از روغن نارگیل استفاده کنین تا موخورها رو بهتر کنین. فقط کمی روغن نارگیل رو به ته موهای خود بمالید. حتی اگه موهاتون هیچ مشکلی ندارن، باید بدونین که هیچی به اندازه روغن نارگیل واسه مو مناسب نیس.

نتیجه گیری

کراتینه کردن مو ممکنه در ظاهر پاسخی واسه همه مشکلات موی شما باشه، ولی به دلیل مشکلات بلندمدت اون روی مو و سلامتی بدن شما اصلا ارزشش رو نداره. حتی اگه موهای شما نریزند، کراتینه کردن تقریبا همیشه شامل فرمالدهیده.

فرمالدهید ماده ایه که اصلا نباید روی مو قرار بگیره. حتی تنفس در هوایی که مواد صاف کننده ی مو هستن، بسیار سرطان زا و خطرناکه.

بهتره از روشای طبیعی استفاده کنین. این روش ها ممکنه به سعی بیشتری احتیاج داشته باشن. ولی به هر حال خیال تون راحت می شه که صدمات کوتاه و بلندمدتی رو به مو و بدن خود وارد نکردین.دسته‌ها: آموزشی